VJ1206Y272KXEMT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y272KXEMT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 500V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
2700pF
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Dielectric :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
500V
Series :
VJ
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
VJ1206Y272KXEMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y272KXEMT
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±10% 2700pF