VJ1206Y272KXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y272KXBCW1BC
Description
CAP CER 2700PF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Height :
1.9mm
Series :
VJ
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±10%
Capacitance :
2700pF
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Width :
1.6mm
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
Vishay / Vitramon VJ1206Y272KXBCW1BC
VJ 2700pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)