VJ1206Y272KBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y272KBLAT4X
Description
CAP CER 2700PF 630V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
630V
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
630V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Width :
1.6002mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.3528mm
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
1.7018mm
1206 (3216 Metric)
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
Surface Mount
Series :
VJ OMD
Capacitance :
2700pF
Tolerance :
±10%
Datasheets
VJ1206Y272KBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y272KBLAT4X
VJ OMD 2700pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y272KBLAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 630V can be used for operation.
VJ1206Y272KBLAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V