VJ1206Y272JXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y272JXBCW1BC
Description
CAP CER 2700PF 100V X7R 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Series :
VJ
Voltage - Rated :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Depth :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
100V
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
2700pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Tantalum
Height :
1.9mm
Length :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Vishay / Vitramon VJ1206Y272JXBCW1BC
VJ 2700pF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y272JXBCW1BC Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
VJ1206Y272JXBCW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V