VJ1206Y272JXAMT
Mfr.Part #
VJ1206Y272JXAMT
Description
CAP CER 2700PF 50V X7R 1206
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Dielectric :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
2700pF
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
50V
Series :
VJ
Datasheets
VJ1206Y272JXAMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y272JXAMT
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±5% 2700pF