VJ1206Y272JBLAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y272JBLAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 630V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
630V
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Boardflex Sensitive
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
Thickness :
1.7018mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
Height :
1.7mm
Tolerance :
±5%
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Width :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
2700pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size Code :
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packing Method :
TR, 7 INCH
Series :
VJ OMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.35mm
Datasheets
VJ1206Y272JBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y272JBLAT4X
VJ OMD 2700pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y272JBLAT4X Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 630V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206Y272JBLAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V