VJ1206Y272JBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y272JBGAT4X
Description
CAP CER 2700PF 1KV X7R 1206
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
25 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
1.7mm
Temperature Coefficient :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
1kV
Capacitance :
2700pF
Series :
VJ OMD
Tolerance :
±5%
Thickness :
1.7018mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Width :
1.6mm
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.35mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
VJ1206Y272JBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y272JBGAT4X
VJ OMD 2700pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y272JBGAT4X Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 1kV, it can operate.
VJ1206Y272JBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV