VJ1206Y272JBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y272JBEAT4X
Description
CAP CER 2700PF 500V X7R 1206
Voltage - Rated :
500V
Length :
3.3528mm
Capacitance :
2700pF
Series :
VJ OMD
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
500V
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
1.7018mm
Width :
1.6002mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Dielectric :
X7R
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Mount :
Surface Mount
Datasheets
VJ1206Y272JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y272JBEAT4X
VJ OMD 2700pF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y272JBEAT4X Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 500V allows it to function.
VJ1206Y272JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V