VJ1206Y271MXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y271MXJPW1BC
Description
CAP CER 270PF 16V X7R 1206
Capacitance :
270pF
Voltage - Rated DC :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.6mm
Height :
1.9mm
Voltage - Rated :
16V
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric Material :
Tantalum
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Series :
VJ
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Vishay / Vitramon VJ1206Y271MXJPW1BC
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±20% 270pF