VJ1206Y271MXJCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y271MXJCW1BC
Description
CAP CER 270PF 16V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
16V
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
1.9mm
Published :
Capacitance :
270pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
16V
Width :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Tantalum
Series :
VJ
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tape and Reel (TR)
Vishay / Vitramon VJ1206Y271MXJCW1BC
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±20% 270pF