VJ1206Y271MXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y271MXBCW1BC
Description
CAP CER 270PF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Height :
1.9mm
Series :
VJ
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Width :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±20%
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Tantalum
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
270pF
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
100V
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y271MXBCW1BC
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±20% 270pF