VJ1206Y271MXAPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y271MXAPW1BC
Description
CAP CER 270PF 50V X7R 1206
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Depth :
1.6mm
Series :
VJ
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±20%
Height :
1.9mm
X7R
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
270pF
Width :
1.6mm
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Weight :
16.187578mg
Vishay / Vitramon VJ1206Y271MXAPW1BC
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±20% 270pF