VJ1206Y271KBRAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y271KBRAT4X
Description
CAP CER 270PF 1.5KV X7R 1206
Width :
1.6002mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
1500V 1.5kV
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Thickness :
1.7018mm
Capacitance :
270pF
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ OMD
Published :
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric :
X7R
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.3528mm
Datasheets
VJ1206Y271KBRAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y271KBRAT4X
VJ OMD 270pF 1500V 1.5kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y271KBRAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
VJ1206Y271KBRAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm