VJ1206Y271KBLAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y271KBLAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 630V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
VJ OMD
Length :
3.3528mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
630V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.7018mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
630V
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
1.6002mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
270pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206Y271KBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y271KBLAT4X
VJ OMD 270pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y271KBLAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 630V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y271KBLAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V