VJ1206Y271KBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y271KBGAT4X
Description
CAP CER 270PF 1KV X7R 1206
Length :
3.3528mm
Width :
1.6002mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Thickness :
1.7018mm
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
270pF
Datasheets
VJ1206Y271KBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y271KBGAT4X
VJ OMD 270pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y271KBGAT4X Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
VJ1206Y271KBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV