VJ1206Y224MXXAT
Mfr.Part #
VJ1206Y224MXXAT
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Depth :
1.6mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
0.22µF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
25V
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Datasheets
VJ1206Y224MXXAT
Vishay / Vitramon VJ1206Y224MXXAT
VJ 0.22μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y224MXXAT Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
VJ1206Y224MXXAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V