VJ1206Y224MXBAT
Mfr.Part #
VJ1206Y224MXBAT
Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1206
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
100V
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
0.22µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
VJ1206Y224MXBAT
Vishay / Vitramon VJ1206Y224MXBAT
VJ 0.22μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y224MXBAT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
VJ1206Y224MXBAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V