VJ1206Y224KXXMT
Mfr.Part #
VJ1206Y224KXXMT
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206
X7R
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Depth :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tape and Reel (TR)
Published :
Capacitance :
0.22µF
Tolerance :
±10%
Length :
3.2mm
Datasheets
VJ1206Y224KXXMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y224KXXMT
VJ 0.22μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y224KXXMT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
VJ1206Y224KXXMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V