VJ1206Y224KXXMR
Mfr.Part #
VJ1206Y224KXXMR
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206
Capacitance :
0.22µF
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
25V
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
VJ1206Y224KXXMR
Vishay / Vitramon VJ1206Y224KXXMR
VJ 0.22μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y224KXXMR Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y224KXXMR Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V