VJ1206Y224KXJMR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y224KXJMR
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.22µF
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
VJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated DC :
16V
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
16V
Depth :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
VJ1206Y224KXJMR
Vishay / Vitramon VJ1206Y224KXJMR
VJ 0.22μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y224KXJMR Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 16V can be used for operation.
VJ1206Y224KXJMR Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V