VJ1206Y224KXBAT
Mfr.Part #
VJ1206Y224KXBAT
Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
14 Weeks
Depth :
1.6mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
100V
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
0.22µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Published :
Width :
1.6mm
X7R
Height :
67μm
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206Y224KXBAT
Vishay / Vitramon VJ1206Y224KXBAT
VJ 0.22μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)