VJ1206Y224KXAAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y224KXAAR
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
VJ
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.22µF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
3.2mm
Dielectric :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
150°C
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
VJ1206Y224KXAAR
Vishay / Vitramon VJ1206Y224KXAAR
VJ 0.22μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y224KXAAR Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1206Y224KXAAR Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V