VJ1206Y224JXXAT
Mfr.Part #
VJ1206Y224JXXAT
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206
Capacitance :
0.22µF
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
25V
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
25V
Published :
Datasheets
VJ1206Y224JXXAT
Vishay / Vitramon VJ1206Y224JXXAT
VJ 0.22μF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y224JXXAT Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
VJ1206Y224JXXAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V