VJ1206Y224JXAMT
Mfr.Part #
VJ1206Y224JXAMT
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Published :
Depth :
1.6mm
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Width :
1.6mm
Capacitance :
0.22µF
Tolerance :
±5%
Weight :
16.187578mg
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1.8mm
Datasheets
VJ1206Y224JXAMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y224JXAMT
VJ 0.22μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y224JXAMT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
VJ1206Y224JXAMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V