VJ1206Y223MXPAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y223MXPAT5Z
Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.022µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Series :
VJ HVArc Guard™
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
1.7018mm
Feature :
High Voltage
Mount :
Surface Mount
Height :
1.7mm
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
VJ1206Y223MXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y223MXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y223MXPAT5Z Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 250V Volts DC - Rated DC.
VJ1206Y223MXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V