VJ1206Y223MXCAC
Mfr.Part #
VJ1206Y223MXCAC
Description
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1206
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Series :
VJ
Capacitance :
0.022µF
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
200V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.7mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Width :
1.6mm
Dielectric :
X7R
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
200V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206Y223MXCAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y223MXCAC
VJ 0.022μF 200V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)