VJ1206Y223JXCAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y223JXCAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
200V
Depth :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Series :
VJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Dielectric :
X7R
Capacitance :
0.022µF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mount :
Surface Mount
Datasheets
VJ1206Y223JXCAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y223JXCAC
VJ 0.022μF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y223JXCAC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 200V.
VJ1206Y223JXCAC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V