VJ1206Y223JXBMC
Mfr.Part #
VJ1206Y223JXBMC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
VJ
Depth :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
3.2mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.022µF
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.7018mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
1.7mm
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
VJ1206Y223JXBMC
Vishay / Vitramon VJ1206Y223JXBMC
VJ 0.022μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)