VJ1206Y223JXAAP
Mfr.Part #
VJ1206Y223JXAAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
0.022µF
Length :
3.2mm
Mount :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Series :
VJ
Datasheets
VJ1206Y223JXAAP
Vishay / Vitramon VJ1206Y223JXAAP
VJ 0.022μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)