VJ1206Y223JBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y223JBEAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1206
Series :
VJ OMD
Length :
3.3528mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.022µF
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
1.7018mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.6002mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
25 Weeks
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
±5%
Published :
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
VJ1206Y223JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y223JBEAT4X
VJ OMD 0.022μF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y223JBEAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y223JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V