VJ1206Y222KXEMC
Mfr.Part #
VJ1206Y222KXEMC
Description
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
500V
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
1.7mm
Depth :
1.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
2200pF
Datasheets
VJ1206Y222KXEMC
Vishay / Vitramon VJ1206Y222KXEMC
VJ 2200pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)