VJ1206Y222KXCAC
Mfr.Part #
VJ1206Y222KXCAC
Description
CAP CER 2200PF 200V X7R 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
2200pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
150°C
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.6mm
Width :
1.6mm
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
200V
Voltage - Rated DC :
200V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
1.7mm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
VJ1206Y222KXCAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y222KXCAC
VJ 2200pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)