VJ1206Y222KLEAJ32
Mfr.Part #
VJ1206Y222KLEAJ32
Description
CAP CER 2200 PF 500V X7R 1206 PB
Stock
690
In Stock :
690
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Height - Seated (Max) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Length :
3.2 mm
Packaging :
MouseReel
Series :
VJ
Termination :
Standard
Temperature Coefficient :
X7R
Ratings :
AEC-Q200
Height :
1.7 mm
Lead Style :
Applications :
Automotive
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Qualification :
AEC-Q200
Subcategory :
Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Base Product Number :
VJ1206
Capacitance :
2200 pF
Product Status :
Active
Width :
1.6 mm
Brand :
Features :
High Temperature
Product :
General Type MLCCs
Class :
Class 2
Lead Spacing :
RoHS :
N
Thickness (Max) :
0.067" (1.70mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±10%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Digi-Reel?
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Vishay
Datasheets
VJ1206Y222KLEAJ32
Vishay / Vitramon VJ1206Y222KLEAJ32
VJ 2200 pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)