VJ1206Y222KBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y222KBEAT4X
Description
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Tolerance :
±10%
Applications :
Boardflex Sensitive
Number of Terminations :
2
Length :
3.35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
500V
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness :
1.7018mm
Capacitance :
2200pF
Published :
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Width :
1.6mm
Series :
VJ OMD
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Surface Mount
Height :
1.7mm
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
VJ1206Y222KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y222KBEAT4X
VJ OMD 2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y222KBEAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y222KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V