VJ1206Y222KBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y222KBCAT4X
Description
CAP CER 2200PF 200V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
200V
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
2200pF
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Dielectric :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.7018mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
VJ OMD
Width :
1.6002mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Voltage - Rated :
200V
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.3528mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ1206Y222KBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y222KBCAT4X
VJ OMD 2200pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y222KBCAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 200V, it is capable of operating.
VJ1206Y222KBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V