VJ1206Y222KBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y222KBBAT4X
Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Published :
Capacitance :
2200pF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
1.7mm
Tolerance :
±10%
Length :
3.35mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Thickness :
1.7018mm
Width :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Series :
VJ OMD
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
Boardflex Sensitive
Multilayer :
yes
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
VJ1206Y222KBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y222KBBAT4X
VJ OMD 2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y222KBBAT4X Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206Y222KBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V