VJ1206Y222JBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y222JBAAT4X
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
yes
Applications :
Boardflex Sensitive
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
3.35mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Thickness :
1.7018mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Height :
1.7mm
Capacitance :
2200pF
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
VJ OMD
HTS Code :
Width :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Datasheets
VJ1206Y222JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y222JBAAT4X
VJ OMD 2200pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y222JBAAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
VJ1206Y222JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V