VJ1206Y221MXPAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y221MXPAT5Z
Description
CAP CER 220PF 250V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
250V
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Width :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Height :
1.7mm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Capacitance :
220pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Series :
VJ HVArc Guard™
Temperature Characteristics Code :
X7R
Feature :
High Voltage
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Thickness :
1.7018mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Datasheets
VJ1206Y221MXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y221MXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 220pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y221MXPAT5Z Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.
VJ1206Y221MXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V