VJ1206Y221MXGAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y221MXGAT5Z
Description
CAP CER 220PF 1KV X7R 1206
Ceramic Capacitors
Published :
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Series :
VJ HVArc Guard™
Width :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Feature :
High Voltage
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.7018mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
14 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Case Code (Metric) :
Height :
1.7mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Capacitance :
220pF