VJ1206Y221JBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y221JBLAT4X
Description
CAP CER 220PF 630V X7R 1206
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
220pF
Factory Lead Time :
15 Weeks
X7R
Published :
Voltage - Rated DC :
630V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Series :
VJ OMD
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Mount :
Surface Mount
Thickness :
1.7018mm
Datasheets
VJ1206Y221JBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y221JBLAT4X
VJ OMD 220pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y221JBLAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 630V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y221JBLAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V