VJ1206Y184MXXMP
Mfr.Part #
VJ1206Y184MXXMP
Description
CAP CER 0.18UF 25V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
25V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Length :
3.2mm
Series :
VJ
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
Capacitance :
0.18µF
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
VJ1206Y184MXXMP
Vishay / Vitramon VJ1206Y184MXXMP
VJ 0.18μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y184MXXMP Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
VJ1206Y184MXXMP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V