VJ1206Y184MXXAP
Mfr.Part #
VJ1206Y184MXXAP
Description
CAP CER 0.18UF 25V X7R 1206
Capacitance :
0.18µF
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated DC :
25V
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
VJ
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
1.6mm
Datasheets
VJ1206Y184MXXAP
Vishay / Vitramon VJ1206Y184MXXAP
VJ 0.18μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y184MXXAP Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
VJ1206Y184MXXAP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V