VJ1206Y184KXXTW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y184KXXTW1BC
Description
CAP CER 0.18UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Depth :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
25V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Tantalum
Width :
1.6mm
Published :
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
X7R
Tolerance :
±10%
Series :
VJ
Capacitance :
0.18µF
Lead Free :
Lead Free
Height :
1.9mm
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
25V
Thickness (Max) :
0.041 1.05mm
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Vishay / Vitramon VJ1206Y184KXXTW1BC
VJ 0.18μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)