VJ1206Y184KXXMP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y184KXXMP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.18UF 25V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.18µF
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
25V
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
25V
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric :
X7R
Series :
VJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
VJ1206Y184KXXMP
Vishay / Vitramon VJ1206Y184KXXMP
VJ 0.18μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y184KXXMP Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
VJ1206Y184KXXMP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V