VJ1206Y184JXAAT
Mfr.Part #
VJ1206Y184JXAAT
Description
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1206
Capacitance :
0.18µF
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5%
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
VJ1206Y184JXAAT
Vishay / Vitramon VJ1206Y184JXAAT
VJ 0.18μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y184JXAAT Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
VJ1206Y184JXAAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V