VJ1206Y183MXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y183MXBCW1BC
Description
CAP CER 0.018UF 100V X7R 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
VJ
Case Code (Imperial) :
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Tantalum
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Height :
1.9mm
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Free :
Lead Free
Depth :
1.6mm
Capacitance :
0.018μF
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
100V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vishay / Vitramon VJ1206Y183MXBCW1BC
VJ 0.018μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)