VJ1206Y183KXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y183KXBCW1BC
Description
CAP CER 0.018UF 100V X7R 1206
GENERAL PURPOSE
Height :
1.9mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
100V
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Width :
1.6mm
Capacitance :
0.018μF
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Tantalum
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Vishay / Vitramon VJ1206Y183KXBCW1BC
VJ 0.018μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)