VJ1206Y183KXAAC
Mfr.Part #
VJ1206Y183KXAAC
Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
50V
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
X7R
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
1.7mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.018μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
3.2mm
Datasheets
VJ1206Y183KXAAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y183KXAAC
VJ 0.018μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)