VJ1206Y183KBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y183KBEAT4X
Description
CAP CER 0.018UF 500V X7R 1206
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Series :
VJ OMD
Length :
3.35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Height :
1.7mm
Width :
1.6mm
Thickness :
1.7018mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
0.018μF
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C