VJ1206Y183JBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y183JBCAT4X
Description
CAP CER 0.018UF 200V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Thickness :
1.7018mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
200V
Published :
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.018μF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated DC :
200V
X7R
Width :
1.6002mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Series :
VJ OMD
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.3528mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Datasheets
VJ1206Y183JBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y183JBCAT4X
VJ OMD 0.018μF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y183JBCAT4X Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 200V.
VJ1206Y183JBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V